Kultūros paslaugų prieinamumas regionuose: erdvinė kultūros paslaugų tinklo analizė

Tyrimo tikslas: nustatyti kultūros paslaugų prieinamumą detaliais pjūviais kiekvienam regionui ir savivaldybei. Tai padės tikslingai nukreipti pastangas netolygumams išlyginti ir 95 % prieinamumui pasiekti. Konsultuotis su kultūros veikėjais ir savivaldybėmis, kaip pagerinti kultūros paslaugas regionuose.

Tyrimo rekomendacijos:

  • Kultūros paslaugų prieinamumas peržengia savivaldybių ribas, gyventojai keliauja tarp administracinių savivaldybių ribų, kad pasiektų jiems įdomias kultūros paslaugas. Norint užtikrinti tolygesnį prieinamumą reikia bendradarbiauti bent kelioms savivaldybėms, o efektyviausia būtų veikti iš vien regiono mastu.
  • Lietuvoje didžioji dauguma (80 %) kultūros organizacijų teikia vietinio lygmens, kasdienes kultūros paslaugas. Palyginimui, kiek aukštesnio lygio (dažno poreikio paslaugas) teikia 15 % kultūros organizacijų, regioninės svarbos (vidutinio lygmens) – 3 %, o nacionalinės svarbos vos 2 %.
  • Labiausiai trūksta aukšto lygio kultūros paslaugų (žr. vidutinio poreikio paslaugų prieinamumas), kaip profesionalaus scenos meno (teatro, cirko, koncertų), bei kokybiškų festivalių, kurie susilauktų žiūrovų dėmesio iš už vietinio regiono ribų. Teatro paslaugos ribojasi dramos teatru, trūksta didesnės įvairovės šokio ir muzikinio teatro.
  • Detalūs rodiklio skaičiavimai ir žemėlapiai atskleidžia kokių kultūros paslaugų labiausiai trūksta. Tai naudingas įrankis regionų plėtros taryboms objektyviai įsivertinti situaciją savo teritorijoje. Tačiau papildomai yra būtina tirti vietos kultūros vartotojų poreikį, ir nustatytų kultūros paslaugų aktualumą vietos kontekste. Vietos savivalda geriausiai gali suprasti vietinę auditoriją.
  • Erdvinė analizė rodo, kad net regioniniai centrai negali pasiūlyti pilnos kultūros paslaugų įvairovės. Norint, kad visi Lietuvos gyventojai pasiektų pilną spektrą profesionalių kultūros paslaugų, reikia stiprinti pajėgumus regioniniuose centruose – Alytuje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje ir Panevėžyje. Pilnas paslaugų paketas šiuose centruose užtikrins prieinamumą ir aplinkiniuose miesteliuose. Atvykstančios gastrolės gali padengti profesionalaus teatro, koncertų, bei aukšto lygio muziejų ekspozicijų stygių vietoje, ir tai puikai atsispindi prieinamumo rodiklio padidėjime. Tačiau nereguliarios išvykos, pagal rinkos poreikį, neužtikrina pastovaus prieinamumo prie paslaugos vietiniams regionų gyventojams.
  • Reikalingas didesnis bendradarbiavimas tarp gastroliuojančių menininkų ir priimančiųjų vietinių įstaigų, atvežtinėms gastrolėms tinkamos infrastruktūros įvertinimas, kontaktų suvedimas ir aktyvūs vietiniai kultūros organizatoriai.

Tyrimą atliko: „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė Vėjūna Žalalytė, Vidaus reikalų ministerija, Kultūros ministerija

Tyrimo metai: 2020

Tyrimo ataskaita: Erdvinė kultūros paslaugų tinklo analizė 2020

Teminė tyrimo santrauka: Kultūros paslaugų prieinamumas regionuose: erdvinė kultūros paslaugų tinklo analizė 2020

Originalus šaltinis: VšĮ Investuok Lietuvoje, „Kurk Lietuvai“, LR Kultūros ministerija